Zázračný bez černý

Vyrazíte-li do přírody, je v této době (tedy v květnu a červnu) dost pravděpodobné, že cestou narazíte na rozkvetlý keř černého bezu. A nenarazíte na něj jen venku. Na webových stránkách právě kolují různé zaručené recepty na domácí sirup z této byliny. Čím je nám tedy tato bylina tak prospěšná?
černý bez
Staré lidové úsloví říká: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ Léčivé účinky bezu byly tedy známé našim předkům odpradávna. Byl známý už antickým lékařům a měl i kultovní význam. Ještě ve středověku o něm kolovalo množství pověr.
Bez černý je keř a léčivé účinky mají květenství, která se obvykle suší. Pozor, jako každá bylina, musí se bez usušit tak, aby si uchoval svoji barvu. Pokud květy zhnědnou, je bylina už bezcenná. Obvykle se suší celá květenství zavěšená ve stínu nebo rozložená ve slabé vrstvě, aby se nezapařila. Sušený květ je součástí čajových směsí proti nachlazení. Společně s lípou tvoří směs podporující pocení, čímž se přirozeně snižuje teplota. Dále má bez i slabě močopudné účinky.
Pokud jste již nestihli natrhat rozkvetlý bez, nezoufejte. Využít lze i plod. Bezinky (tedy plody bezu černého) dozrávají od července do září. Opět se suší – nejprve na slunci a poté pomocí umělého tepla až do úplného svraštění plodů. Dobře usušené plody mají černo-fialovou barvu a sušit by se neměly nezralé plody. Bezinky obsahují glykosidy, antokyan, karoteny, vitamín C, B, cholin atd. Z plodů se dále připravuje bezinkové víno, kompoty, džemy, sirupy apod.
bezový květ
Používají se při bolestivých onemocněních nervového původu, např. při migrénách nebo jako protikřečový prostředek.
Léčivé účinky této byliny jsou tedy nepopiratelné. V domácích podmínkách je možné připravit si z květů sirup nebo med. Pro léčebné použití je ale bezesporu nejlepší si květy nasušit a v době nachlazení si uvařit bylinkový čaj, který si můžete medem z bezu ještě osladit.
Připravte se už teď, ať Vás na podzim nezaskočí žádné nachlazení nepřipravené!

Nezařazené