I když míváme my zaměstnanci nejednou neodbytný pocit, že nás naši chlebodárci berou na hůl, že nám zaměstnavatelé platí méně, než kolik bychom si zasloužili a než jsme jim svou prací vydělali, jedno je jisté. A sice skutečnost, že nás ani ten nejskoupější zaměstnavatel nesmí odírat bezmezně, že je každopádně povinen dodržovat aspoň určité záruky, které jsou zaměstnancům dány a které nelze obejít.
Mezi takové záruky, jež naši zaměstnanci mají, patří dva ohledy týkající se minimálních příjmů – minimální mzda a minimální hodinová mzda.
Každý, kdo pro někoho pracuje, tak má rozhodnutím státu zaručeno, že si měsíčně přijde na alespoň striktně danou částku, pod niž nemůže mzda klesnout, a že bude pobírat i alespoň stejně zaručenou minimální částku v průměru za každou odpracovanou hodinu.
A protože se nejspíše vždycky najde někdo, kdo se pokusí to obejít a vzít zaměstnance na hůl, je lepší, když my zaměstnanci neponecháme nic náhodě a provedeme si třeba i jen tak pro jistotu i sami výpočet hodinové mzdy, abychom se ujistili, že je vše takové, jaké to má být.
Díky takové internetové kalkulačce hravě zjistíme, kolik za svých stávajících pracovních podmínek za hodinu dostáváme, a máme tak záruku, že nás nikdo neošidí.
A proč je i ona hodinová mzda důležitý faktor? Proč bychom se neměli nikdy spokojit jenom s výší platu, kterého se nám dostává? Je to prosté. Mohlo by se totiž stát, že by člověk musel pracovat dnem i nocí, aby dostal určitou výplatu, a kdyby se to pak přepočetlo, vyšlo by, že vlastně vychází za každou hodinu odvedené práce jenom učiněná almužna. A to nelze dopustit, stejně jako nelze dopustit, aby lidé brali za normální práci žalostnou mzdu.
A proto neváhejte a sledujte nejen to, kolik si vyděláváte, ale i za kolik práce svoji odměnu dostáváte. Abyste nakonec nebyli pomalu novodobými otroky, kteří pracují za minimum tolik, že už jim vlastně ani nezbývá čas na život.