Výhodou jiřin, botanickým názvem Dahlia, je jejich poměrně snadné pěstování, jehož výsledkem může být záhon se záplavou květů různých barev a typů květenství. Krásně se vyjímají řezané ve váze nebo určité nízké odrůdy lze zasadit do květináče. Je třeba si dopředu důkladně promyslet, jak vysoký typ sázíme a podle toho zvolit jeho umístění. Některé typy jiřin mají výšku do dvaceti centimetrů, ale ty nejvyšší mohou dosahovat i dvou metrů. Není vůbec snadné hlízy vybrat, protože jedna odrůda je krásnější než druhá, barvy zrovna tak.
Máme-li vybráno, můžeme hlízy na jaře zasadit. Výhony však nejsou mrazuvzdorné, tak nic nezkazíme, počkáme-li do půlky května. Menší odrůdy sázíme na vzdálenost přibližně 60 cm od sebe, vysoké okolo 90 cm. Půda by měla být již od podzimu pěkně zrytá a prohnojená, abychom na jaře jen uhrabali povrch a mohli sázet. Někdy nám nezbyde než delší jiřiny, v zájmu ochrany před jejich polámáním, přivázat k opoře, která ovšem působí ne vždy esteticky. Rostliny zaléváme a přihnojujeme podle potřeby a počasí. Radujeme-li se již z květů, nezapomínejme ty odkvetlé odstraňovat.
Pro pěstování v květináčích nebo jiných nádobách volíme odrůdy jiřin co nejnižší a s drobnějšími hlízami. Obvykle je potřebné předpěstování v bytě nebo pařeništi a pak již hotové rostlinky přesazujeme do zahradních nádob nebo květináčů. Ty pak můžeme použít třeba jako hřbitovní výzdobu.
S prvními mrazíky nastává čas pro opatrné vyjmutí hlíz ze země. Oschlé hlízy skladujeme ideálně ve sklepě, v dobře větrané nádobě. Jiřin je značné množství druhů a barev a stále díky šlechtění přicházejí další a další. Mohou být jednoduše kvetoucí, které se hodí právě na osazování nádob, náhrdelníkovité, kulovité, anemonky s rourkovitými květy, kaktusovité atd. Jen si vybrat, zasadit a počkat na krásné barevné květy, které ozdobí zahradu či ve váze zkrášlí váš domov.