K výhřezu ploténky přispívá nevhodná, většinou stereotypní manuální práce, anebo extrémní sportovní zátěž. S přibývajícím věkem a v důsledku nevhodného životního stylu dochází k degeneraci tkáně a to se pak může projevit i tímto bolestivým zážitkem. Pacient následně hledá vhodné řešení a především má příležitost pracovat sám na sobě, pátrat po skutečných příčinách a snažit se změnit svůj život.
Příčinu vyhřezlé ploténky však hledejme v nesprávně vedeném životním stylu. Zjednodušeně lze totiž říci, že za veškeré choroby si můžeme sami, dokonce i genetické predispozice lze měnit, trvá to sice déle, ale výsledky jsou měřitelné.
Stres – všechny negativní vlivy se sčítají a nelze jednoznačně říci, že právě pouze jeden z nich je příčinou vaší nemoci. Ve skutečnosti jde o celkový souhrn veškerého dění a každý jednotlivý dílek přispívá určitým procentem ke vznikajícímu problému. Stres je však jedním z nejhorších vlivů. V jeho důsledku dochází doslova k chaotickému průběhu veškerých metabolických procesů v těle a neprobíhá regenerace organismu tak, jak by měla. Můžete být špičkou ledovce v oblasti znalostí a praktikování zdravé výživy, ale pokud jste vystresovaní, kýžený výsledek se nedostaví.
Nedostatek nebo naopak nadbytek pohybu – tělesný pohyb je základním předpokladem k zásobování tělesných partií živinami, k posilování a udržování svalové hmoty a kondice, k dobré náladě uvolněnými endorfiny, ale lidé zapomínají na jeden podstatný faktor: Tím je transport vápníku do potřebných míst, anebo naopak jeho nežádoucí ukládání v cévách. A právě vápník je základním kamenem naší kostry a kloubů, pochopitelně i páteře a zmiňovaných plotének.
Vápník – aby bylo možno vápník efektivně využít, je zapotřebí splnit několik základních předpokladů: Dostatečně se hýbat (rekreačně sportovat, v rozumných mezích manuálně pracovat), vystavovat pokožku slunečnímu záření kvůli tvorbě vitamínu D (případně jej vhodně doplňovat suplementy – pozor na předávkování), dále dodávat organismu potřebné množství magnézia v potravě a v potravinových doplňcích a také zajistit dostatečný přísun vitamínu K2 (nejlépe MK7) a jódu. Pochopitelně k těmto základním předpokladům byste měli dodržovat zásady racionální stravy, vyhýbat se polotovarům, nevhodným kulinářským úpravám (např. smažení), výrobkům z bílé mouky a rafinovaného cukru, alkoholu, produktům osahujícím kofein a pochopitelně přestat s kouřením.