Spadané listí považuje většina lidí za nepořádek. Vždyť na trávníku nevypadá nejlépe, překáží a akorát přidělává práci. Takové tvrzení nemůže být dál od pravdy!
Přezimování hmyzu a rostlin
Spadané listí chrání půdu před tím nejsilnějším zimním chladem. Tak vytváří příznivé mikroklima, které může umožnit přezimování mnoha bezobratlých. Nebojte se ale, že si tímto na zahradě akorát namnožíte škůdce. Spolu s nimi bude přezimovat značné množství dravých druhů jako jsou slunéčka, střevlíci, pavouci a mnozí další, kteří se vám na jaře odvděčí tím, že budou škodlivé druhy držet na uzdě. Tato biologická ochrana může být někdy i mnohem cennější a spolehlivější než kdejaké postřiky.
Spolu se zvířaty pomůže listí v přezimování i rostlinám. Pokrývka na záhonku může ochránit před mrazem nejednu citlivou trvalku.
Kde hrabat a kde nechat?
Nedoporučuje se nechávat spadané listí na trávníku. Alespoň pokud je vaší představou dokonalý anglický trávník. Listí, které z něj shrabete můžete nahrnout na záhonek s trvalkami, které pak bude chránit před zmrznutím, jak již bylo zmíněno výše. Listí můžete také nahrnout ke kořenům stromů, kde také poslouží jako dobrý mulč a po rozložení vrátí stromům jejich vlastní živiny. Zde je však nutné upozornit, že není vhodné používat zde listí ze stromů, které trpěli nějakými nemocemi. Plísně a jiné mikroorganismy se pak mohou stát zdrojem další nákazy. S takovým listím do kompostéru. Patogeny v něm pak můžete zneškodnit vápnem. Na zeleninových záhonech listí klidně nechte ležet, ušetříte si práci a půdu tím také částečně pohnojíte.
Z listí si také můžete vytvořit kompost, získáte tak užitečné hnojivo. U přírodě přístupných kompostéru navíc umožníte přezimování i větším živočichům jako jsou ježci nebo ještěrky. Dávejte však pozor na některé agresivnější dřeviny, například listí ořešáku je předmětem těchto diskuzí. Pokud jej přidáváte, doporučuje se jej „naředit“ přidáním dostatečného množství listí jiných stromů.