Pěstování brambor v hlíně – patří mezi nejrozšířenější způsob jejich sadby. Záhon je potřeba připravit už na podzim. Zrytím a prohnojením kvalitním kompostem. Ideální je místo jejich sadby prostřídávat s dalšími plodinami. Alespoň každý druhý rok. Jinak by se půda příliš vyčerpala a mohlo by v ní docházet k množení chorob. Brambory na sadbu je možné vybírat podle vegetační doby jednotlivých odrůd. Od velmi raných až po pozdní. Naklíčit je necháme asi čtrnáct dnů před zasazením do dobře nakypřené půdy. Která by měla být částečně prohřátá. Ve vyšších polohách je možné mezi řádky natáhnout netkanou textilii, aby nedošlo namrznutí hlíz. Brambory začínáme sázet od konce března, nepříliš hluboko, aby se k nim mohla snadno přihrnovat zemina. V padesáti centimetrové vzdálenosti. Řádky jsou od sebe vzdáleny třicet až čtyřicet centimetrů.
Pěstování brambor v trávě – se těší čím dál větší oblibě. Vyhrazené řádky pro jejich sadbu se chystají až na jaře. Po prvním pokosení zahrady. Je to zapomenutá metoda, která umožňuje nejen kvalitní úrodu brambor, ale vyřeší i problém, kam s posečenou trávou. Ta se naveze a ukládá do plánovaných řádků. Do ní se přimíchá sadební substrát. Vyvýšený záhon je vždycky teplejší než okolní půda a ochrání sadbu před možnými mrazíky. V polovině dubna, kdy už navezena výška trávy dovolí, sázíme brambory. Které zahrneme čerstvě posečenou trávou. Tu nasypeme k zelinám po každém sečení a tím vlastně brambory ohrnujeme. Sklizeň těchto brambor je příjemná. Čisté hlízy se dají vyhrábnout ručně, bez použití zahradních nástrojů.
Pěstování brambor v bednách – je ideální pro všechny majitelé menších zahrad. K jejich umístění se dá využít i prostor podél plotu či květinových záhonů. Bedny mohou být plastové. Vhodné jsou i ty ze dřeva. Půdu do nich připravíme klasickým způsobem. Prohnojíme uleželým kompostem a do něho vložíme naklíčené hlízy. Zahrneme hlínou a v případě potřeby ji provzdušníme motyčkou. Takto pěstované brambory častěji zaléváme